«

»

okt 23 2017

32 impový obrat

Niektoré situácie v bridži hodnotíme aj pomocou tzv. obratu. Týka sa to napríklad súťaže družstiev. Jednoduchý príklad: na jednom stole hrali 4piky, hlavný hráč uhádol obojstranný impas na pikovú dámu a splnil za 680. Na druhom stole hrajú 6pikov. Ak hlavný hráč uhádne pozíciu pikovej dámy, potom splní za 1430, rozdiel je 750 a získa 13 impov. Ak pikovú dámu neuhádne, tak padne za 100, rozdiel 780 a stratí 13 impov. Obrat je teda 26 impov. Je to poriadny rozdiel, je to poriadna rana tomu, kto ju utrpí a v bridži sú často takéto obraty rozhodujúce. 26 impový obrat patrí medzi veľké obraty a takéto obraty sa zriedka prekonávajú. Ale stane sa. Toto je historka o 32 impovom obrate. To nie je síce oveľa väčší obrat ako spomínaný 26 impový obrat, ale v tejto oblasti tzv. obraty rastú už pomaly a takýto obrat je predsa len raritný.

Predstavte si, že máte nasledovný list na pozícii E:

Rozdávajúci je S, všetci sú v prvej hre. S pasuje a váš partner na pozícii W otvára licitáciu hláškou 1tref. 1tref je silné otvorenie ala Precision, od 16 bodov. Vy máte v systéme pre váš list skvelú hlášku: 3nt. 3nt oznamujú, že máte rozlohu 4441 so singlom tref, že máte viac ako 13 bodov a najmenej 3 kontroly. Je fajn, keď sa môžete tak dobre popísať jednou hláškou a tak licitujete 3nt (ako 1tref, tak 3NT ste alertovali). Snáď nebude od veci dodať, že máte pri licite tejto hlášky drobné pochybnosti, či si partner bude pamätať význam tejto naozaj zriedkavo používanej hlášky, ale to vás nesmie odradiť od použitia systémovej odpovede. Na 3nt partner licituje 7kár, ktoré pasujete.

Licitácia však nekončí. Teraz do hry vstupuje hráč na pozícii S. Linka NS počas vašej licitácie doteraz mlčala. S sa teraz pýta na význam hlášky 3nt a váš partner vysvetľuje, že 3nt znamená kompletný lacný 7list. Máte aj takúto odpoveď medzi možnosťami odpovede na silné otvorenia 1tref, ale nie je to hláška 3NT. Vaše podozrenia sa potvrdzujú: partner zle odpočítal význam vašich 3NT. Priradil jej iný význam a na základe svojho listu dedukoval, že máte kompletné kára a narátal 13 zdvihov v károvom veľkom sleme. Vec vyzerá zle, ale S našťastie kontruje. Partner a N pasujú a tak ste na rade po takomto licitačnom slede:

 

Aby to nebolo také jednoduché, tak hráte o titul. Máte totiž ešte teoretickú šancu pri dobrej konštelácii dvoch výsledkov vyhrať prvoligovú súťaž. A zlý slemový záväzok môže vašou šancou poriadne otriasť. Na základe toho, čo sa u stolíka stalo, na základe vysvetlenia partnera a súperovej kontry viete, že kárový slem tam skoro iste nebude. Bolo by teda vhodné navrhnúť hrať nejaký iný slem. Možno 7NT, ale dá sa zalicitovať aj povedzme 7srdcí. 7 srdcí by mohol byť pre partnera akýsi budíček, akési varovanie: bacha, pomýlil si sa vo význame mojej odpovede 3NT. Premysli si to ešte raz a zvoľ taký slem, ktorý je najlepší: 7srdcí, 7pikov alebo 7nt. Čo teda zalicitujete? Skúste si to dobre premyslieť…

Tento problém riešila na lige Mirka Kemeňová. Mirka sa rozhodla pasovať. Prečo? Myslela si Mirka, že tam kárový slem bude? Vôbec nie, veď už pri voľbe odpovede 3nt ju intuícia varovala, že to nemusí skončiť dobre. Takže Mirka samozrejme prinajmenej rovnako dobre ako každý čitateľ vedela, že kárový slem nebude splnený. Tak prečo Mirka pasovala? Nejaký blunder, nejaké okno či čo? Nie, šlo o vedomé rozhodnutie založené na korektnom prístupe. O tom, že slem nejde splniť, sa dozvedela z dvoch zdrojov. Dá sa to vyvodiť zo súperovej kontry. To je legálny zdroj, legálna informácia a oprávnený, i keď nie je 100% úsudok. Druhým a závažnejším zdrojom je neoprávnená informácia, ktorá pochádza z vysvetlenia partnera. Na základe tohto vysvetlenia je zrejmé, že partner u nej očakáva kompletnú károvú farbu, ktorú však ona nemá. A pravidlá píšu (napríklad 73C)- preberali sme to veľa krát v poslednej dobe pri inom rozdaní – že hráč sa musí pečlivo vyhnúť použitiu neoprávnenej informácie vo svoj prospech.

7 kár s kontrou sa neskončilo dobre, hlavný hráč padol za 6krát, za 1400. Celé rozdanie vyzeralo nasledovne:

Ako vidíte, je tam veľký slem v beztromfoch a aj v pikoch. V rozdaní sme stratili 18 impov. Nakoľko súperi v druhej miestnosti zastavili pod slemom , tak by sme licitom 7NT teoreticky 14 impov získali. Dovolím si povedať, že aj prakticky, lebo si myslím, že súperi (príjemní a v takýchto situáciach predovšetkým sebakritickí ukrajinskí hráči) by rozhodcu nevolali a hnevali by sa výlučne sami na seba za kontrovanie záväzku. Na druhej strane, ak by rozhodcu zavolali, tak by s rozhodnutím podľa môjho názoru nemal problém: 1400 pre súpera a procedurálna pokuta pre E.

Hrať fair play je základným predpokladom športového súťaženia, ktoré obsahuje dodržiavanie pravidiel a športové správanie. Dôležité je taktiež neohrozenie práv druhého súťažiaceho. Športové správanie fair play je, keď športovec úmyselne ohrozí svoje umiestnenie či svoj výsledok, ak sa domnieva, že iným postupom by sa previnil voči etike a korektnosti v jeho športe. Fair play má veľa tvárí a veľa možností, hrať fair play môže byť občas veľmi drahé. Mirkin pass na vysoko pravdepodobne debaklový záväzok je učebnicovým príkladom principiálneho bridžového fair play.

[fb_button]


Celkom prečítané 229 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments