júl 29 2016

Američania trestali

Pri príležitosti letných majstrovstiev USA zvaných aj Spingold zasadala disciplinárna komisia ACBL a vyniesla tresty v prípadoch monackých legionárov Fantoni-Nunes a izraelského páru Fischer-Schwartz. Pripomínam, že v prípade páru Fantoni-Nunes šlo o prvých dvoch hráčov svetového rebríčka a v prípade páru Fischer-Schwartz o najúspešnejší pár posledných rokov (výhry v spomínanom Spingolde, Cavensdishe a aj na ME open).

Komisia potvrdila vinu všetkých hráčov a rozhodla nasledujúco:
  • vylúčila z ich radov členov ACBL
  • zbavila ich všetkých majstrovských bodov, získaných na súťažiach ACBL ako aj titulov, prípadne iných ocenení
  • rozhodla, že tímoví alebo individuálni partneri týchto hráčov strácajú všetky majstrovské body, získané tituly a výkonnostné triedy získané štyri roky spätne od finále Spingoldu v roku 2015 – teda od roku 2011.

Posledný bod znamená, že v súťaži Spingold sa menia mená štyroch z piatich víťazov od roku 2011 (prehľad víťazov nájdete tu). Čiže titul stráca aj družstvo Richard Schwartz, Allan Graves, Lotan Fisher, Ron Schwartz, Boye Brogeland, Espen Lindqvist, ktoré vyhralo v roku 2014 a rovnako stráca titul aj družstvo James Cayne, Ron Schwartz, Lotan Fisher, Michael Seamon, Lorenzo Lauria, Alfredo Versace, ktoré vyhralo v roku 2015.

Prečo spomínam tieto dve družstvá? Nie sú zaujímavé len tým, že v nich hral pár Fisher-Schwartz, ale aj tým, ze Boy Brogeland hral s nimi v družstve z roku 2014, ale už nehral s nimi v družstve v roku 2015. A práve nórsky hráč Boy Brogeland a jeho spoluhráči z víťazného družstva z roku 2014 boli pred zhruba rokom motorom celej protipodvodníckej akcie, ktorá začala po Spingolde 2015 a po prehratom zápase s víťazným družstvom. Vtedy Brogeland a jeho spoluhráči došli (za pomerne pikantných okolností) ku presvedčeniu, že ich minuloroční partneri Fisher-Schwartz sú podvodníci a preto sa vzdali titulov v troch významných súťažiach, ktoré spolu s týmto párov získali.

K afére ešte dodám, že pred rokom vyzeralo Brogelandovo obvinenie ako veľmi ťažko dokázateľné a teda naozaj riskantné, lebo mohlo mať na neho zničujúci dopad napríklad žalobami o náhradu škody a takéto žaloby žiadajúce náhradu 1 milión USD boli aj signalizované. Zároveň však bolo obvinenie morálne podporené presvedčením mnohých svetových hráčov, ktorí zastávali názor, že viaceré úspešné zahratia tohto páru (neskôr sa hovorilo o štyroch až piatich podobných pároch) sú vysvetliteľné len využitím nelegálnych informácií. Otázne však stále bolo, či je obvinenie oprávnené a dokázateľné. Oboje bolo existenčne dôležité nielen pre samotného hlavného protagonistu, ale prinajmenej rovnako aj pre budúcnosť bridžu.

Brogelandovo obvinenie spustilo horúčkovitú koordinovanú skupinovú, ale aj individuálnu aktivitu pri hľadaní spôsobu, akým sú nelegálne informácie v tomto páre ( a u neskôr obvinených párov) odovzdávané. Kľúč sa napokon našiel nielen vďaka množstvu práce, ale aj vďaka internetovej koordinácii tejto práce, tak vďaka existencii kompletných kamerových záznamov zo špičkových súťaží z posledných rokov. Dá sa povedať, že bez tejto modernej techniky by k odhaleniu podvodníkov nedošlo. Dá sa povedať, že podvodníci skoro určite fungovali odhaleným spôsobom viacero rokov, ale podcenili svojich súperov a ich analytické schopnosti a hlavne podcenili skutočnosť, že zavedenie kamerových záznamov poskytne dôkazy pre vznesené obvinenia.

Celá aféra má ešte jeden aspekt. Mám na mysli vzťah európskeho a amerického bridžu. Američania sú nielen najsilnejšia bridžová federácia, ale zároveň aj nekompromisne a preventívne organizujú súťaže a ich priebeh tak, že obmedzujú možnosti pre podvod. Európske súťaže sú v tomto smere liberálnejšie a tak nechcene vytvárajú lepšie podmienky pre podvod. Na druhej strane to sú istým spôsobom okrajové body. Kľúčová je výchova hráčov ku etike hry, ku potlačeniu využitia aj náhodne získanej nelegálnej informácie, ku dodržaniu správnych postupov v hre. Zdá sa, že tu niečo v porovnaní európskeho a amerického bridžu škrípe, prinajmenej škrípe vtedy, ak si uvedomíme, že štyrom špičkovým európskym párom (nemeckí kašlajúci doktori, tieto dva spomínané páry, ďalší nemecký pár svetovej extratriedy, ktorý sa sám priznal k podvodom a určite nie preto, lebo ho tlačilo svedomie, ale preto, lebo sa mu stalo zrejmé, že takto dostane nižší trest ) bolo podvádzanie dokázané. A žiadnemu americkému, respektíve takéto obvinenie ani nebolo vznesené. A tak nečudo, že takéto aféra prekrýva spochybnením aj skutočné herné kvality a úspechy európskeho bridžu ako bridžovo najsilnejšieho kontinentu a občas sú vznesené z americkej strany pochybnosti/presvedčenia o tom, či za inými úspešnými obdobiami európskeho bridžu (Blue Team) neboli tiež nelegálne postupy. To samozrejme nevyriešime, ale súčasná čistota našej hry ako aj jej budúcnosť z tohto hľadiska je aj v našich rukách a aj na našich súťažiach.

E. Velecký [fb_button]