« Pozvánka na MMS 2024

Výsledky 2. ligy Východ SBL2024 »

jún 26 2024

FISU World University Championship 2024 (doplnenie 3)

V dňoch 25.6. – 30.6 sa v Ugandskom Entebbe konajú univerzitné majstrovstvá sveta. Slovensko reprezentujú Rišo Gabriel (kapitán), Emily Sýkorová, Peter Borták a Šimon Kentoš. Priebežné výsledky nájdete tu https://wyniki.pzbs.pl/2024/fisu/0/.

Treba poznamenať, že súťaž to nie je veľmi populárna, a tak okrem štyroch afrických družstiev, ktoré sú tam podľa mňa len do počtu, súťaží len sedem tímov. Nízku účasť isto spôsobilo aj to, že sa súťaž koná v Afrike. Na druhú stranu, aspoň majú naši zážitok 🙂 Určite im budeme držať palce, aby sa umiestnili čo najlepšie.

Prvý hrací deň začali naši cenným víťazstvom proti USA 14,39:6,51 a pokračovali dvoma “povinnými” výhrami nad Burundi a Ugandou 2. Je však dôležité, že nezaváhali a odnášajú si z týchto dvoch zápasov maximálny zisk 40 VP. Vďaka tomu figuruje Slovensko po prvom dni na prvom mieste.

Druhý deň sme začali ťažkým zápasom proti Poľsku. Nehrali sme dobre, lebo súper získaval body snáď všade. Najviac sa však pochovali naši licitom dvoch zlých slemov a pádom za 1400 po licitačnom nedorozumení. Jediná dobrá správa je, že sa to všetko zbuchlo v jednom zápase. Po zásluhe nepíšeme ani jeden VP.

Potom našich čakal zápas s Čínou-Tajpej. Body lietali na všetky strany, no naši urobili napokon viac zlých rozhodnutí než dobrých a prehrávame 43:54 na IMPy. Po dvoch ťažkých zápasoch si môžu naši odpočinúť, lebo majú Bye. Po druhom dni sú na celkovom šiestom mieste. Zajtra nás čaká Uganda 3, Nemecko a Čína”

Doplnenie 1:

Tretí deň začal ďalšou povinnou výhrou proti africkému družstvu (Uganda 3). Opäť naši zvládli zobrať všetkých 20 VP. Nasledujúci zápas s Nemeckom sa moc nevydaril. To, že jeden z dvoch zápisov na našej strane je za hranie nesprávneho slemu (s tromfovou farbou A98x proti Qxxx) asi hovorí za všetko.

S Čínou sme hrali vyrovnaný zápas s chybami na oboch stranách. Škoda najmä prehnanej agresivity Peťa so Šimonom, ktorí znova vylicitovali zlý slem. Napriek tomu bol zápas napínavý až do samotného záveru, keď unavený Riško spadol nenáročné 2H, a tak prehrávame o 5 impov. Naši ostávajú na šiestom mieste, ktoré pravdepodobne bude aj ich konečné umiestnenie v základnej časti, ale nechajme sa prekvapiť. Šance na postup do playoff medzi prvé 4 tímy sú však minimálne.

Zajtra sú na programe posledné dva zápasy skupinovej časti proti Ugande 1 a Francúzsku.

Doplnenie 2:

Posledný deň skupinovej fázy pokračoval v duchu predchádzajúcich dní. Konkrétne maximálnym bodovým ziskom proti Ugande 1 a prehrou s Francúzskom. Naši tak v skupine obsadili šieste miesto. V celkovom poradí vidno, že prvé tri Európske družstvá sú o triedu lepšie ako ostatní a to sa aj potvrdilo v našich zápasoch proti nim, lebo ani v jednom sme si neškrtli. Na druhej strane tabuľky sa potvrdilo sa to, že africké družstvá tam boli len do počtu.

Prvé štyri tímy postúpili do semifinále, my hráme zo zvyšnými tímami ešte jeden round-robin o umiestnenie. Je to škoda, lebo to znamená, že s nasledujúcich šiestich zápasov, sa len v dvoch bude “hrať bridž”. Naši to aj potvrdili ďalšími dvoma výhrami 20:0. Dva zaujímavé zápasy proti USA a Číne sú na programe až zajtra. Ak ich oba zvládneme, môžeme ešte teoreticky postúpiť na piate miesto.

Doplnenie 3:

Zápasy proti USA a Číne nám nevyšli a oba sme prehrali. Preto končíme v záverečnom poradí až na 7. mieste. V napínavom finále podľa očakávania (aspoň môjho) Poľsko zvíťazilo nad Francúzskom.

Okrem hlavnej súťaže družstiev sa hral speedball párový turnaj, v ktorom bolo na jedno rozdanie len 5 minút. Keďže v tomto turnaji šlo hlavne o zábavu, naši sa pomixovali a vytvorili dvojice s hráčmi Tajpeja. Aspoň tento turnaj sa našim vydarili, lebo všetci skončili nad 50%. Peťo Borták so svojim partnerom skončil na peknom 3. mieste a dvojica Riško Gabriel-Yen-Jung Chen turnaj presvedčivo vyhrala zo skóre vyše 66%.

Záverom dodám, že som dúfal v trocha lepší výsledok, ale lepšie ako 5. miesto asi nebolo v našich silách. Ak mám zhodnotiť výkon našich, tak Šimon s Peťom boli príliš agresívni v dražbe slemov, čo nás stálo hromadu IMPov. Naopak, Riško s Emily občas málo pritlačili, keď bolo treba. Taktiež sme na najlepšie družstvá strácali v card-play. Verím, že pre našich bol turnaj cenná skúsenosť a pre Šimona s Peťom dobrá príprava na blížiace sa ME v kategórii U21 v Poľsku.

Napísal Maťo Vodička, NPC juniorov