júl 10 2024

Juniorské majstrovstvá Európy tímov 2024, Wroclav, 4. deň

Wroclaw, 4. deň

Dnes bol na programe náročný deň, lebo naši hrali až 3 zápasy. Navyše v hracej miestnosti je neuveriteľné teplo. Vôbec hráčom nezávidím, že tam musia hrať. Poďme sa pozrieť na to, ako naši dopadli:

8.kolo Izrael: 3.84 – 16.16 VP (32 – 60 IMP)

Hneď na prvej krabici sú Mišo s Borisom príliš agresívni (za mňa 4NT namiesto 5NT od MIša sú postačujúce) a licitujú zlý kárový slem za -10 IMPov.

V rozdaní 3 Peťo hranične zasahuje 2♣. Tie súperi kontrujú a Šimon dostáva nie moc dobrý nápad, že z toho skúsi utiecť. Našťastie 2♦ s kontrou sa tiež padajú len raz.

Situácia z prvého rozdania sa opakuje v rozdaní 4, tentokrát licitujú nedobrý slem Peťo so Šimonom za -13 IMPov. V rozdaní 8 ešte raz Peťo so Šimonom skúšajú slem. Zastavujú síce na 5♠, no aj to je vysoko. Teraz podľa mňa obaja trocha prelicitovali svoju kartu. Situáciu môžu zachrániť Mišo s Borisom presnou obranou voči 4♠ (srdce do A, šnap, MALÉ káro a ďalší srdce šnap), ale žiaľ Boris v treťom zdvihu sťahuje ♦A… -10IMPov.

Izrael nám zasadzuje úplné K.O. v rozdaní 10, keď po chybe Miša a Borisa v obrane plní 3NT. Prehrávame o vyše 50 IMPov a vyzerá to s nami bledo.

Záver zápasu však patrí Slovensku. V rozdaniach 11 a 13 sú Izraelci príliš agresívni a v rozdaní 12 volia nešťastný výnos do 4♠, vďaka čomu píšeme 22 IMPov a trocha zmierňujeme prehru. V partii 16, Peťo so Šimonom odbránia hru v druhej za 300. To neznie zle, ale Izraelci 4♠ vďaka tromfovej promócii po treťom kole kár porážajú, a strácame ďalších 9 IMPov. Posledné slovo máme my, keď Izrael nenachádza srdcový switch v druhom zdvihu a Boris plní 3NT. Pred podobným problémom by stál aj Šimon, ale izraelský hlavný hráč dostáva avantgardný nápad, keď zahadzuje trefového J do prvého zdvihu. Zrejme si myslel, že ♣AK má Šimon, a dúfal, že tak ich odradí od srdcového pokračovania. Od toho aj Šimona odradil, ale moc mu to nepomohlo, lebo Peťo so Šimon spokojne zinkasovali 4 trefové zdvihy a záväzok porazili. Napriek tomu však vysoko prehrávame.

9.kolo Taliansko: 19.50 – 0.50 VP (70 – 13 IMP)

Po vysokej prehre, sme si urobili chuť na Talianoch. V zápase nám vyšlo skoro všetko. Licitovali sme hry, plnili sme záväzky, a naopak Talianom celkom často nejaký ten rozhodujúci zdvih ušiel a nedolicitovávali hry. Jediná naša strata prichádza v rozdaní 17, keď má Mišo veľké oči a draží beznádejných 6 pikov. Táto partia nás pripravila o maximálny zisk 20VP, no aj 19.5 je slušný zisk.

Uvádzam, ešte jednu krásnu partiu v podaní Borisa:

Boris má na juhu licitačný problém po otvorení 2♠. Má silný pravidelný list, ale bez zádrže pikovej. Napokon robí vynikajúce rozhodnutie a licituje svoj 4list srdcový ako 5list, keď dáva najprv kontru a po partnerových 2NT (lebensohl) draží 3♥, čo ich dostáva do skvelého záväzku 4♥. Stále ešte treba splniť.

Pikový výnos E berie a vracia tromf, ktorý Boris púšťa do dámy na stole. Prirodzene prechádza trefom do ruky, aby si šnapol pik, lenže W šnapuje a vracia druhé srdce, čím limituje Borisa na jeden šnap. Ten sa však nevzdáva. Šnapuje pik, vracia sa károm do ruky a sťahuje všetky (!) tromfy a trefového kráľa. Trefový kráľ skvízuje E, v praxi si E necháva len jeden pik, čo Borisovi umožňuje, zahrať pikovú deviatku a vypracovať si 10. zdvih. Zaslúžených +420 a +7IMP.

10.kolo Holandsko: 2.69 – 17.31 VP (18 – 54 IMP)

Holanďania sú pred týmto zápasom druhý, a zápas s našimi len potvrdil prečo.

Zápas začína katastrofálne. V prvej krabici Mišo dáva kontru na 2♥, keď jediný záväzok, ktorý vlastne chce hrať sú 3♣. Boris ju až príliš agresívne pasuje, a -570 je na svete. V druhej partii zase špekuluje Peťo a namiesto jednoduchých 3NT si vymýšľa slemový pokus, na ktorý má nesprávnu rozlohu. Po nepikovom výnose má síce slem šance, ale kárový impas nesedí a zaslúžene padáme. Šanca na obrat prichádza v treťom rozdaní, keď Holanďania v otvorenej miestnosti padajú 7♦. Peťo so Šimonom však majú licitačné nedorozumenie, keď Šimon berie licitáciu novej farby ako cuebid, a končia v záväzku na 5. stupni na 6 tromfov a padajú 5krát. Prehrávame tak o vyše 30 IMPov.

Z tohto náskoku im síce pomaly začíname ukrajovať dobnými zápismi, no naše šance končia v rozdaní 12, keď Mišo s Borisom konzervatívne zastavujú v 3♠ a Holanďania hrajú hru. To ešte nie je také zlé, lebo pri normálnej hre sa 4♠ padajú. Po výnose srdcovovu 10kou, na ktorú Peťo nesprávne kladie kráľa, však holandský hlavný hráč nepochopiteľne hrá malú piku do kráľa, čím inkasuje dubl Jacka u Peťa.

(Ani samému sa mi tomu nechce veriť, ale Šimon s Peťom trvajú na tom, že to bolo takto. Neostáva mi nič iné než im veriť 🙂

Potenciál na zisk je aj v partii 15, no končí remízou, keď oba páry na NS licitujú slem bez AK v pikách a žiaden obranca na W neprichádza na porážajúci pikový výnos. Na ten výnos je ale veľmi ťažké (ak nie nemožné) prísť.

Zápas tak vysoko prehrávame a klesáme na 9. miesto. Na 7. miesto však strácame len 5 VP, takže nádej nestrácame.

Utrpeli sme však dve najväčšie prehry na turnaji. Možno k tomu prispela aj únava, a tiež nám aj chýbalo potrebné šťastie, ktoré bolo v minulých zápasoch viac na našej strane. Dúfajme, že zajtra nám to pôjde lepšie.

Oldest
Newest Most Voted

Aj ja som sa chcel poďakovať za pohotové reportáže. Držím palce a dúfam, že partie si pozriem neskôr.