júl 11 2024

Juniorské majstrovstvá Európy tímov 2024, Wroclav, 5. deň

Wroclaw, 5. deň

Napriek tomu, že do tohto dňa vstupujeme z deviateho miesta, čakajú nás už len zápasy s týmami, ktoré sú v tabuľke pod nami. Čo z toho vyplýva, to neviem, lebo tie zápasy proti “slabým” družstvám vedia byť zradné. Hovorím to len ako fakt.

11.kolo Švédsko: 8.08 – 11.92 VP (34 – 41 IMP)

Švédsko nás vyzýva v priamom súboji o 9. miesto. V rozdaní 2 Švédi licitujú agresívnu hru, ktorá nejde za 5IMP pre nás. V rozdaní 3 sa dá zobrať 12 zdvihov v akejkoľvek drahej aj v NT. Slem je ale ťažké vydražiť (extrémne dôležití sú obaja drahí J!). Mišo s Borisom rozumne zastavujú v 3NT. Švédi však, na našu smolu, naberajú slemový kurz. Našťastie však zablúdia pri určení tromfovej farby a hrajú 6♣ za ďalších 11IMPov pre Slovensko.

Situácia z rozdania 2 sa opakuje v rozdaní 8. Tentokrát však 3NT idú za -6 IMPov pre nás. Môj názor: Tie hry tam proste posielať treba. Iste raz je to dobre raz zle, ale dlhodobo sa to oplatí. V rozdaní 2, to je ešte hraničné, ale v partii 8, si ten list E preplnený strednými hodnotami zaslúži nakopnutie hry.

Po pár drobných zápisoch pre Švédov prichádza rozdanie 11, kde po trefovom bloku je normálne na NS hrať 4♥. Tie sú beznádejné a Švédi na rozdiel od našich nezabúdajú dať kontru. Našťastie Švédi v obrane zahadzujú zdvih, a tak ža žiadny obrat nekoná.

V rozdaní 12 po nablblej licitácii Švédi overbidujú kartu do 4♠. Tromfy však ležia až príliš priaznivo a Boris nedocení hrozbu 98 trefových na stole a po zdvihnutí na ♦A chybne vynáša ♣J za -7 IMPov pre nás. Hneď v ďalšom rozdaní si Boris berie moje rady k srdcu a agresívne s troma J proti otvoreniu 2NT licituju hru. Je to dobre, lebo hra ide, no licitujú ju aj Švédi, takže žiaden swing.

Už to s nami začína vyzerať zle, ale 10 IMPov zarábame po tom, ako Šimon po peknom bloku plní 3♠ s kontrou. Následne však Boris padá 2♥, ktoré mohol splniť. Situácia z rozdaní 2 a 8 sa znova opakuje v rozdaní 16. Znova naši hrajú konzervatívne 2NT a súperi 3NT. Tentokrát hra nejde, a 2 partie pred koncom vyhrávame o 10 IMPov.

Na predposlednej partii však pritlačia Peter so Šimonom. Hra v praktickom bridži nejde splniť, takže strácame 6 IMPov. To je však nepodstatné, lebo prichádza posledná rozhodujúca partia. V otvorenej miestnosti si Švédi na ceste do trefového slemu pasujú blackwood. Peťo so Šimonom bez problémov výborný trefový slem licitujú. Dobré, že?

Nie. Hráč na výnose totiž vynáša svojho kárového singla a dostáva šnap za -11IMPov.

V rozdaní síce je vykladaných 6NT, ale hrať 6♣ na nepravidelných listoch je určite normálne. V rozhodujúcej chvíli nám proste šťastie neprialo.

Napínavý zápas napokon tesne prehrávame.

Po tomto zápase prichádza do Wroclawu Kubo Rumančík, aby nahradil Maťa Vodičku vo funkcii NPC. Maťo odchádza na medzinárodnú matematickú olympiádu. Je to také dejavu, lebo pred 11 rokmi boli tiež Majstrovstvá Európy vo Wroclawe (na tom istom mieste dokonca). A tiež vtedy Maťa na posledné zápasy vystriedal Kubo z rovnakého dôvodu. Tuším, že Slovensko všetky zápasy odvtedy vyhralo. Dúfajme, že to bude tak aj tentokrát 🙂

12.kolo Írsko: 19.95 – 0.05 VP (83 – 20 IMP)

Pred týmto zápasom má Írsko 30.13 VP, pri čom 12 z toho má za pauzu a 10.29 za (prekvapivé?) víťazstvo nad Francúzskom. Je teda dôležité odniesť si z tohto zápasu čo najviac VP. Takéto zápasy sa však vždy hrajú ťažko. Taktika je ale ľahká. Kľudne hrať svoju hru a len nastaviť vrece, aby do neho súperi mohli sypať IMPy. Pozrime sa na to, ako si s tým naši poradili:

Hneď v druhej partii Íri našim ukazujú, že to nebude zadarmo. K Peťovi sa z listom ♠AKQ2 ♥QT97 ♦K752 ♣K dopasuje 1♠. Čo zalicitujete?

Na priamej pozícii je asi najlepšou hláškou 1NT. Singl tref až tak nevadí, a je to figúra. Alternatívy sú isto horšie. Na reopene to je iné, lebo 1NT ukazuje len 12-16 bodov. Ak to tak nehráte, tak by ste mali. Preto treba “zaťať zuby” a dať kontru. Isto, po 2♣ od partnera musíte dať 2NT, ale taký je život. Ak zalicitujete 1NT môžete ľahko vynechať hru.

To sa aj stáva, Peťo licituje 1NT, kde dražba končí, kdežto Íri po kontre licitujú dobré 4♥. Našťastie Ír netriafa srdcového J a je z toho 7 impov pre Slovensko. Ľahko to mohlo byť aj inak.

Íri sa toho nezľaknú, a licitujú hru po agresívnom zásahu aj v rozdaní 4. Po nedobrom pikovom výnose s nimi hlavný hráč nemá problém a strácame 9 IMPov, čo posiela Írov do vedenia. Mimochodom double dummy, len výnos jednej karty poráža 4♥. To, že ktorej, nechám ako cvičenie pre čitateľa 🙂

Našťastie po tejto partii si naši otvorili vrecia a Íri začali sypať. Prelicitovanie, nedolicitovanie, nedorozumenia, napchávanie záväzkov, proste všetko. Inkasujeme aj dva 15-IMPové swingy. Raz Mišo s Borisom inkasujú 500, a Šimon po nepresnej obrane plní 4♠. Druhýkrát Íri nedolicitovávajú hru a Mišo s Borisom inkasujú +1400.

Náš výkon však má rezervy, lebo naši sú príliš často pasívni. Možno to aj bolo spôsobené tlakom z toho,, že potrebujú 20VP, a vravia si, že kladné skóre bude stačiť. Pasívni sme najmä v rozdaniach 12,13,14. Íri našu pasivitu trestajú len v rozdaní 13, keď licitujú dobré 4♥. Tam v otvorenej miestnosti Mišo naozaj nepredal svoju kartu.

Dve straty napokon znamenajú, že prichádzame o 0.05 VP. To iste nevadí, dôležitejšie bude pridať v ostatných zápasoch.

Po tomto kole máme Bye a inkasujeme 12VP. Zlá správa je, že sme rozbehli Švédov. Tí po víťazstve nad nami vysoko porážajú Angličanov a Nórov a sú na priebežnom ôsmom mieste so 7-bodovým náskokom. Pripomínam, že prvých 8 družstiev sa kvalifikuje na MS. Ak sa tam chceme dostať máme zajtra čo robiť. Dobrá správa je, že pod nami je 20-bodová priepasť, takže na horšom ako 9. mieste by sme snáď nemali skončiť. Držte našim palce v poslednom hracom dni.

Napísal Maťo Vodička