júl 12 2024

Juniorské majstrovstvá Európy tímov 2024, Wroclav, záver

Wroclaw, posledný deň

14.kolo Grécko: 1.95 – 18.05 VP (19 – 61 IMP)

V partii 3 riešia obaja hráči na S výnosovú lotériu problém. Po odpasovanom otvorení 1NT majú ♠T5 ♥A765 ♦765 ♣AJ62. Čo vynesiete?

Samozrejme dobré môže byť čokoľvek. Verili by ste však, že rozdiel medzi trefovým a srdcovým (a v skutočnosti hocijakým iným) je 10 IMPov? Ok, pri dobrej hre hlavného hráča len 8, ale stále to je dosť. Žiaľ, je to tak a víťazmi tejto lotérie sú Gréci. Dodávam, že ja takisto nie som dosť dobrý na to, aby som našiel trefový výnos, ale našťastie môj partner by ma od tejto potupy zachránil treťomiestnym otvorením 1♥. Takže za tento výsledok čiastočne môže licitačná pasivita.

Po chvíli prichádza na oboch stoloch dražobný problém. Máte ♠Q97 ♥97 ♦AQJ64 ♣T85 a ste v 1. proti 2. hre. Súper otvára 1♣, partner draží 4♠, ktoré druhý súper kontruje. Otvárajúci na to draží 5♣, ktoré sa dopasujú až k vám. Čo teraz?

Rozhodnutie mi príde tesné, a ťažko mi je byť objektívny, keď poznám celú partiu. V každom prípade, rozdiel medzi pasom a dražbou 5♠ je ďalších 15 IMPov na konto Grécka.

Keď v rozdaní 9 ani jeden E nezvláda splniť nenáročné 4♥, prichádzame o ďalšiu šancu na zisk, a naše šance v turnaji sa rozplývajú. Prichádza ďalší výnosový problém. Po licitácii 1NT-2♣-2♦-3NT vynášate s ♠AT62 ♥T96 ♦T52 ♣J73. AKý je váš výnos?

Tu verím tomu, že správny výnos je ♥10. Výnosy do 3NT zo 4listu sú často zlé, lebo aj keď trafia silu u partnera, tak nevypracujú dostatočný počet zdvihov. Srdce je bezpečné, a môže byť aj produktívne. Obaja hráči na S však vynášajú pik, po ktorom 3NT idú splniť. Žiaľ, naši ich ani po tomto priaznivom výnose nezvládajú splniť. -13IMP.

V rozdaní 11 Gréci ponukovo kontrujú 3♠, kdežto naši pasujú 2♠. Podľa mňa zdravé ohodnotenie tej karty je X na 2♠ a pas na 3♠… To je v súlade s tým, čo sme kedysi dávno zistili v Amsterdame. Občas vyšší blok vyhrá preto, že na neho nedostanete kontru.

Tu je to však naopak a strácame len 5IMPov, lebo Gréci v obrane strácajú zdvih.

Katastrofu zakončuje rozdanie 12, v ktorom Šimon nečakane nedáva ani slemový pokus a Gréci slem licitujú. Bolesť nezmierňuje ani napchatá hra Grékov v rozdaní 14 a vysoko prehrávame.

15.kolo Francúzsko: 4.68 – 15.32 VP (42 – 65 IMP)

Vysoká prehra v predošlom kole znamená, že máme takmer isté 9. miesto. Aj tak však posledný zápas na turnaji treba odohrať čo najlepšie a s chuťou. To sa však nedarí 🙁

V prvom rozdaní Mišo (podľa mňa pre nedostatok skúseností) licituje 4♠ cez kontru na 4♥. Keď je však jeho jedinou hodnotou srdcová dáma, iste bude lepšie brániť.

V rozdaní 3 Mišo s Borisom podlicitovávajú kartu a zastavujú v 4♠, keď v partii ide dokonca 7. Hneď v nasledujúcej partii Boris zvláštne pasuje kontru na 4♣, namiesto licitovania 4♠. V praxi však rozhodnutie vyzerá úspešne, lebo 4♣ sú za 500 a 4♠ nejde splniť. Chlapci však museli v brane zaspať, lebo Francúzi 4♣ plnia.

Je to katastrofálny úvod do zápasu. V ďalších rozdaniach sa ešte nejaké IMPy otočia na obe strany, no na zvrat to nestačí a prehrávame aj posledný zápas na turnaji.

Turnaj končíme na 9. mieste, pričom na 8. miesto strácame priepastných 28VP. Prvé tri miesta patria Holandsku, Anglicku a Estónsku. Zaujímavé je, že Poliaci, ktorý väčšinu turnaja suverénne viedli, záver nezvládajú a končia až štvrtí.

Počas prvej polovice turnaja sme iste mali na to, aby sme o prvú 8čku zabojovali. K záveru turnaja však mám pocit, že chlapci (a mne sa zdá že najmä Mišo s Borisom) zahrali pod svoje možnosti. Jedným z dôvodov môže byť aj únava. Predsa len je veľmi náročné odohrať takýto dlhý turnaj v štvorici. Žiaľ, viac párov porovnateľnej výkonnosti v kategórii U21 na Slovensku nemáme. Tiež mohol zapôsobiť tlak z hrania proti “slabším súperom” a vidina možného dobrého výsledku. Pre chlapcov to boli prvé tímové ME, takže toto pre nich bola nová skúsenosť.

Ak mám stručne zhodnotiť výkon jednotlivých párov, tak si myslím, že výkon Miša s Borisom je veľkým prísľubom do budúcnosti. Keďže čerstvo vyšli z kategórie U16, hrali proti trocha starším súperom. Napriek tomu väčšinou zvládli priniesť solídny stolík. Až ku konca turnaja som mal pocit, že to tak nebolo, možno za to mohla únava. Tento môj subjektívny pocit potvrdzuje aj ich výsledok v Butleri, ktorý je +0.32 IMPu na rozdanie. Okrem toho chlapci majú veľkú chuť učiť sa a myslím, že turnaj bol pre nich výbornou skúsenosťou a veľa vecí sa naučili.

Šimon s Peťom sú naopak posledný rok v kategórii U21. Hlavne na začiatku turnaja som mal pocit, že príliš špekulovali, a prínášali často výsledky, ktoré prinášali veľký obrat (ale nie vždy plusový). Myslím, že po dohovore, že v súťaži družstiev treba hrať zodpovedne, sa ich hra v priebehu turnaja zlepšovala. Ich zlepšená hra ku koncu turnaja nestihla zmazať začiatok, a tak v Butleri končia s -0.28 IMPom na rozdanie. Takisto si myslím, že im turnaj prospel. Myslím si však, že keď budú chcieť pracovať na svojom zlepšení, tak jeden z páru musí zmeniť svoj často príliš negatívny postoj k výsledkom (sorry, Peťo 🙂).

Ak máte všeobecný pocit, že som bol vo svojich reportoch k výkonom našich veľmi kritický, tak je za tým jednoduchý dôvod: Aj na tejto úrovni sa väčšina IMPov nezíska kvôli nejakému kungfu z našej strany, ale kvôli chybe súpera. A nie je veľmi zaujímavé písať o tom, kde súper svojimi banálnymi chybami sypal IMPy, radšej píšem chybách našich, ktoré vieme prečo sa stali. Dôvod je ten, že sa na nich lepšie vieme niečo naučiť. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí sa cítia ukrivdene.

Chlapcom chcem poďakovať za vzornú reprezentáciu Slovenska. Iste dalo sa dopadnúť aj lepšie, ale nie je to výsledok, za ktorý sa treba hanbiť. S ich hrou som bol po väčšine spokojný, a dúfam, že aj oni so mnou to nejak vydržali. Tiež ďakujem Kubovi, že po mne prevzal rolu NPC na posledné dva dni. To je z mojej strany k Wroclawu všetko.

Napísal Maťo Vodička