máj 25 2016

Na Írov

Naskytla sa mi zaujímavá príležitosť. Oslovil ma (na BBO) jeden priateľ z Grécka, či nemám záujem zahrať si zápas s rozdaniami, ktoré pre tento zápas pripraví K. Martens. No mal som, samozrejme. A keďže ponuka znela pre dvoch, tak som zavolal Jurovi Kvočkovi., ktorý sa tiež potešil. A tak sme večer v družstve s dvomi menej známymi poľskými hráčmi – ale hrali fakt dobre – nastúpili. Súperom bola írska reprezentácia pripravujúca sa na ME v Budapešti. Poznámka: Íri toho majú nahratého neúrekom (jeden z nich aj ako sparingpartner Ziu)a pokladajú sa za nebezpečného súpera. A ja mám na nich za Opatiju pifku, takže som kul pomstu… a vy môžete ohodnotiť, ako sa to podarilo:).

Keďže šlo o vopred pripravené tréningové rozdania jednou zo svetových kapacít v tomto smere, tak o problémy nebolo núdze. Nižšie uvádzam niekoľko rozdaní z odohratých 20 rozdaní. Môžete si kliknúť aj na riadiacu lištu a v prípade záujem presledovať podrobne card play pomocu tlačítka Next. Identitu jednotlivých hráčov zistíte kliknutím na ich vizitku.

Už v druhom rozdaní a to hneď v druhom zdvihu na mňa čakal nepríjemný problém. Ani neviem, či som to uhádol alebo vyriešil, ale získali sme 13 impov, lebo Íri raz padli a naši splnili 3NT.

V rozdaní 3 Juro trochu zaspal (mal by invitnúť hru), ale 5 kár nevylicitujeme a 4piky sa kontrujú ťažko. Bránili sme však vzorovo, porazili záväzok 4krát a zinkasovali 3 impy…

Na takto orientovaný zásah po 1NT som našiel šťastnú odpoveď v podobe ignorácie srdcovej farby. Po srdcovom výnose som zahral dámu, čo technicky vedie ku 4 pádom, ale súperi túto náročnú možnosť neidentifikovali. Ich smolu dovŕšilo to, že na druhom stole hrali 4srdcia bez jednej. 13 impov pre nás.

V tomto rozdaní vyšlo Jurovi taktika skorého bránenia/prelicitovania. Súperi uverili jeho licitu a odbránili nesplniteľný záväzok za 500. 11 impov pre nás, lebo Poliaci nesúťažili a porazili 4piky.

Vynechaný slem na oboch stoloch. Dá sa rozumne vylicitovať? Ako?

Veľký slem by sme vylicitovali, keby Juro cuebidol hneď 5kár (cuebidli by ste?) alebo ak ja neskočím na 6pikov(??), ale skúsim cez 5NT ešte čosi zistiť o partnerovi.  Bolo to však zadarmo.

Tu som partnera po rozdaní presvedčil, že má na 4piky. Má na 4piky preto, lebo má 6list (preventívne 2piky mohli byť so 4listom) a má dobrú rozlohu (mohol mať aj 5332,6322, 5422), pričom je výhodou krátkosť v lacných farbách. Íri dokonca hrali 5 pikov, ale zohrávku nezvládli, takže sme stratili len 6 impov. Po prvej polovici je však stav veľmi lichotivý, vedieme 46:7.

Do druhej polovičky nachystal Martens “negatívne” rozdania. V tomto sme na oboch stoloch padli 6srdcí, pričom som si výšku záväzku overoval aj mojím zlatým pravidlom zvaným 37, ale nepomohlo :).

Negatívne rozdania pokračovali. 3NT možno nepoviem, ak nemám aj desiatku v srdciach (ukázala sa ako bezcenná). Záväzok sa hral na oboch stoloch. Myslím, že nie je možné po bloku reálne očakávať, že sa vylicituje trefový záväzok, nebodaj slem.

Vyniesol som srdce. Plus 4, naši hrali 4piky, plus 3. V tejto chvíli sme viedli v druhej časti 4-0. Koniec zápasu nám však nepatril.

Povedať 6 srdcí je gambling a to nehráme. Ako ale dôjsť do slemu? Na druhom stole po otvorení 2trefy prišli 4piky a 6 trefov. Stratili sme 9 impov.

5srdcí som klikol vedľa miesto 4srdcí, ale som ho nemohol opravit, undo bolo zablokované. 5 srdcí donútilo West povedať 6 trefov a Východ sa nedal zahanbiť. 13 impov, lebo naši hrali samozrejme len malý slem. Škoda.

Na druhej strane je to pekný výsledok (vyhrali sme o 21 impov, čiže 14.76-5.24 VP). Pozoruhodné na tomto zápase je to, koľko možností dali pripravené rozdania obom družstvám a ako sa niektoré možnosti neľahko využívajú. Ale to platí nielen o pripravených rozdaniach, ale všeobecne. Práve preto máme našu hru tak radi.

[fb_button]