Pozvánka na Veľkú cena Prahy 2024 »

sep 16 2024

Online ME juniorov 2024

Online ME Juniorov

Tento rok EBL zorganizovala novú súťaž – online majstrovstvá Európy juniorov. Hrací systém je pre hráčov pomerne nenáročný. Hra sa len raz za dva týždne 2×10 rozdaní. Navyše, je povolené mať na súpiske až 10 hráčov. Aj vďaka tomu, sa Slovensku podarilo v tejto súťaži obsadiť dve kategórie. Nominovali sme snáď všetkých (aktívnych) mladých hráčov, ktorých máme:

U31: Peter Borták, Richard Gabriel, Jakub Jakabšic, Juraj Kvoček, Emília Sýkorová, Martin Vodička, Matej Žiak

U21: Maxim Boczek, Peter Borták, Tomáš Geletka, Boris Körös, Payerová Timea, Ryan Daniel Takáč, Michal Vodička

Áno, čítate správne, Peťo Borták je nominovaný v oboch tímoch – aj toto organizátori umožnili, aby zjednodušili účasť. Nehrajúcim kapitánom oboch družstiev je Jakub Rumančík, ktorý tento rok už vyrástol z kategórie U31.

Turnaj sa hrá na platforme Realbridge, pri čom všetci hráči majú zapnuté mikrofóny a kamery. Je to akýsi hybrid medzi BBO a hrou naživo. Hlášky si totiž hráči alertujú sami (ako na BBO), ale majú navyše možnosť pýtať sa jedného súpera otázky pomocou mikrofónu.

Rozpis zápasov a priebežné výsledky môžete nájsť tu a tu. Môžete si všimnúť, že zápasy sa nehrajú súčasne, lebo každá krajina mala právo povedať, ktoré hracie dni nebude dostupná. Preto niektoré tímy, ešte neodohrali ani zápas, kým naše obe družstvá už majú odohrané dva zápasy.

Družstvo U21 svoje úvodné dva zápasy proti Dánsku a Anglicku prehralo a spolu majú na konte len necelých 13 VP. Treba však dodať, že celý tím len tento rok vyrástol z kategórie U16, takže bude hrať proti trocha starším súperom. Navyše, Mišo nebol k dispozícii a tak sme nemohli nasadiť náš najsilnejší pár Mišo-Boris. Veríme, že v ďalších zápasoch sa chlapcom bude dariť viac.

Družstvo U31 zahralo dva veľmi vyrovnané zápasy, proti Izraelu prehralo o 2 IMP, proti Rumunsku o 1 IMP vyhralo. Záznamy zápasov viete nájsť tu. Pozor, chce to od vás meno, ale v zásade môžete napísať čokoľvek.

Nakoniec uvádzam ešte niekoľko zaujímavých rozdaní. Máte ♠A3 ♥KT43 ♦JT95 ♣J97. Všetci v druhej hre, partner otvára 1♣ a súper zasahuje 2♥. Tie sa dopasujú až k partnerovi, ktorý dáva reopen kontru. Čo zalicitujete?

Atraktívnu hlášku nemáte a tak Maťo rovnako ako drvivá väčšina ľudí v tomto polle na bridgewinners zapasoval s tým, že je to najlepšia šanca na plusové skóre. Súperov blok bol veľmi bláznivý (mal len 5list), ale partner mu doniesol brutálny stolík z fitom, krátkosťou a trefovým vylúčením… -670. Našťastie Kubo v poslednom rozdaní zápasu nakopol trefový slem, čo takmer zmazalo stratu z tohto rozdania.

Ďalšie rozdanie je z druhého zápasu a uvádzam ho celé. Súperi mali dražobné nedorozumenie podobe hlášky 2♣. Pripomínam, že každý hráč si alertuje a vysvetľuje len svoje hlášky, takže nám s Kubom bolo hneď jasné, čo sa deje a rýchlo sme vytiahli z (fiktívneho) bidding boxu všetky červené kartičky. Teraz treba ale dobre brániť. Maťo samozrejme stiahol dva vysoké tromfy, aby zabránil hlavnému hráčovi šnapovať kára, ale teraz stál pred problémom, čo zahrať ďalej. Žiadna farba nie je atraktívna. Trefy má zrejme hlavný hráč (veď ich “zvýšil”), vypracovávať kára na stole neznie ako dobrý nápad, a pika tiež môže ísť do nejakej vidličky hlavnému hráčovi. Maťa trocha presvedčil aj Kubov Lavintal v srdciach (ale čo má Kubo markovať?) a zahral piku. .

Hlavný hráč má teraz ľahkú cestu k 3 pádom. Vezme piku, stiahne dva trefy a zahrá káro. On však túto možnosť nevzal a vrátil piku. Tú vzal Kubo, stiahol si ♦A,♥Q a pekne odišiel malám károm

Vznikla nasledujúca krásna koncovka:

Hlavný hráč samozrejme hrá ♦9. Vyzerá prirodzene prepustiť, ale v skutočnosti najjednoduchšia cesta k 4 pádom je káro zobrať a vrátiť káro do vidly. Maťo potom urobí ešte ♠A, ktoré musí mať, inak hra HH naozaj nedáva zmysel. Navyše Maťo stihol do kára zahodiť negatívnu ♣8.

Ak však Kubo káro prepustí, začnú sa diať zaujímavé veci. Hlavný hráč totiž zmení stratégiu. Zahrá zo stola piku. Tú musí teraz pustiť Maťo, aby umožnili Kubovi zobrať 2 kárové zdvihy!

Samozrejme, celý tento rozbor je len akademický. V praxi Kubo vzal káro a vrátil tref. Hlavný hráč tak vyviazol len za 500 a prerobili sme 4 impy.

Nech turnaj dopadne akokoľvek, myslím si, že ide minimálne o dobrý tréning pre všetkých zúčastnených. Verím, že Ďalší týždeň budeme hrať lepšie a zapíšeme viac VP.

Napísal Maťo Vodička