«

»

aug 02 2024

Slovenský štandard, balancovanie, pokračovanie


Úvodný text o balansovaní bol ukončený nasledovnou poučkou:

Poučka:
licitácia na balansovanej pozícii sa výrazne odlišuje od licitácii na priamej pozícii.

Uveďme príklad, máme:

Ani s jedným listom nie je vhodné licitovať 2kára na priamej pozícii, čiže hneď za otvorením, ale treba ich zalicitovať na štvrtej pozícii v rámci balansovania.
Nakoľko zasahujúci hráč môže mať slabý list, jeho predtým pasujúci partner musí reagovať opatrne a napríklad s listom

licituje len invitujúce 2NT. O tom ako rozdielne prebieha kalkulácia predpokladov na hru vypovedá nasledujúci príklad:
keď s týmto silným listom tiež licitujeme 2NT, ale na rozdiel od predošlých príkladov prijmeme partnerov invit na 3NT. Niekoľko ďalších príkladov ilustrujúcich zložitosť balansovania. Skúste si, na koľko z nich odpoviete správne.



Jeden pik. Máte síce naozaj minimum, ale súperi 1káro splnia a vy ukážete výnos. Na priamej pozícii treba pasovať.


2 trefy. Je síce lákavé skúsiť jeden pik, ale potom trefy prídu na rad asi až na treťom stupni a hrozí oprava na piky. Iba ak sa 2 trefy odpasujú a pikový záväzok je lepší, tak máte zlý výsledok. Ináč budete mať priestor licitovať 2piky a ukázať svoju rozlohu.


Rozdanie zo staršej SBL ligy. Súper na druhom stole pasoval z obavy pred tým, že tam je celoherný záväzok protilinky. Hra tam bola, ale na druhej strane. 2 trefy vedú ku 3NT, pas ku strate. Na priamej pozícii by mali prísť samozrejme 3trefy alebo pas, ale v žiadnom prípade nie 2trefy.


Nezabudnite, ze parter má teoreticky cca 15 bodov, čiže spolu máte 24 bodov. Záväzok by ste mali zohrávať vy a nie súper.Ale aký záväzok, ako zasiahnuť? Ani jeden zásah v čiernej farbe nie je lákavý, ale predsa len 1pik je z viacerých dôvodov lepší ako 2trefy. Piky sú o stupeň nižšie, sú menej nebezpečné ako trefy a predsa len v nich máte (výnos) na rozdiel od trefov figúru. Takže jeden pik so škrípajúcimi zubami…


Kontra a potom pas, ak partner licituje 2trefy. Máte pekný list a vypáli to zle len vtedy, ak partner povie 2trefy na 4list. Aj jeden pik sa dá, ale túto hlášku niektorí pokladajú za hrubu chybu. O tom, prečo je kontra lepšia, bude v pokračovaní tejto malej série o balansovaní.


Celkom prečítané 28 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments