«

»

mar 27 2024

Slovenský štandard, hodnotenie listu: box, časť III.


Pozrime si teraz nasledujúcu klasickú situáciu, v ktorej budeme v boxe hodnotiť RukuA.
Otvorenie a potom zvýšenie na 2♠ zasadilo RukuA do boxu 11-14 bodov. Otázkou je, kedy máme maximum. Pokiaľ nehráme nejakú konvenciu, tak 3♣ je samozrejme forsujúca hláška vyzývajúca ku licitu hry. Ako na ňu reagovať? Máme slušnú tromfovú podporu, naše trefy pracujú, aj srdcový kráľ sa asi bude hodiť. Naša rozloha je však nič moc, mohli sme mať napríklad rozlohu 5431 a nemáme esá. Takže hodnotíme list ako minimálny a v boxe 11-12, licitujeme 3piky. (Podotýkam, že nie každý by s týmto hodnotením súhlasil, niektorí by licitovali na základe dobrého trefového fitu 4♠).

Posuňme sa teraz v licitácii ďalej: Partner teraz prešiel od výziev na hru (licit 3♠) na skúmanie slemových možností. Naša karta stále predstavuje dobré minimum, lebo naše hodnoty v čiernych farbách sú výborne, ale nemáme žiadnu károvú hodnotu a hodnota srdcového kráľa je stále skôr taktická. Licitujeme teda 4♠.

Urobme ešte jeden krok: Stojíme pred finálnou úlohou. Partnerovi sme viackrát ohlásili, že máme minimum, ale napriek tomu chce vedieť, či to naše minimum nie je vhodné slem. Takto zapája do rozhodnutia o sleme aj nás, nerozhoduje sa sám povedzme tým, že by skočil alebo naopak znechutene zapasoval 4♠ s tým, že však on už svoje “zalicitoval”. Toto je ten pravý bridž, to je tá tak potrebná spolupráca partnerov! Nuž ale ako na partnerov licit reagovať? Teraz musíme násť list v kontexte licitácie opäť prehodnotiť a to naozaj pozitívne. Pôvodne nejasná hodnota srdcového kráľa sa stáva plnohodnotnou, aj kárový dubl sa dokonca môže za určitých okolností hodiť. A tref, tie sú jednoznačne skvelé. Takže hladíme na slem optimisticky, lebo partner by mohol mať napríklad niečo ako S týmto listom je 6 pikov pri rozlohe pikov 3-2 vykladaných a dajú sa splniť aj pri niektorých rozlohách 4-1. Príklad zároveň ukazuje, že aj s takýmto listom treba byť opatrným a neskákať hneď na slem, lebo partner môže mať na otvorenie povedzme a slem je nesplniteľný. Po tejto malej odbočke si ešte predstavme, že partner má niečo takéhoto: Teraz sa tiež dá splniť 6pikov, ale najlepší záväzok je 7♣. Žiaľ, nie je zrejmé, ako veľký slem v trefoch vylicitovať. Možno ak zalicitujeme 6trefov, partner bude vedieť, že má povedať sedem.
Podstatné je, že akékoľvek listy, s ktorými by partner licitoval tak ako licitoval, dávajú slušnú šancu na slem a niekedy dokonca aj na veľký slem. Preto aj keď sme v boxe 11-12 bodov, tak nelicitujeme 5♠, ale slem, lebo každý náš bod by mal mať pre partnera cenu zlata.

Ak pri licitácii používame licitačnú filozofiu boxu, tak získavame nasledovné možnosti:
  • dynamické hodnotenie nášho listu v závislosti od partnerovej licitácie
  • postupné spresňovanie hodnoty nášho listu v závislosti od partnerovej licitácie
  • vďaka predošlým dvom bodom je partner do hľadania výsledného záväzku plne zapojený a tým linka ľahšie a častejšie nájde správny finálne záväzok.



Celkom prečítané 29 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments