«

Pozvánka na MMS 2024 »

jún 20 2024

Slovenský štandard: hodnotenie slabých listov I.


Niektoré témy do tohto seriálu prináša život. Nedávno som videl v jednom zápase nasledovné rozdanie (všetci v druhej):
To isté rozdanie sa v druhej (v tzv. zatvorenej) miestnosti licitovalo nasledovne:

Rozdiel v hodnotení karty bol obrovský. Kým v otvorenej miestnosti hráč (slovenský reprezentant) ocenil svoj list len na vynútenú opravu na 3piky, tak v zatvorenej miestnosti súper licitoval 4piky dobrovoľne a o jedno licitačné kolo dokonca skôr, pričom platí, že v otvorenej miestnosti zahájiteľ ukázal dokonca silnejší list, lebo sa zúčastnil licitácie dokonca trikrát.

Jedna vec je, že hlavný hráč zobral v rozdaní hladko 10 zdvihov. Druhou a podstatnejšou vecou je názor, ktorý hráč ocenil svoj list správne, lebo to mohol byť aj hráč v otvorenej miestnosti napriek tomu, že sa splnila hra. Aby sme našli správnu odpoveď, musíme sa zaoberať širokou témou oceňovania tzv. slabých listov.




Jedným z identifikačných znakov dobrého bridžového hráča je schopnosť správne a v prípade potreby pozitívne zhodnotiť aj slabú kartu. Väčšinu času hráč so slabým listom pasuje alebo v prípade potreby koriguje partnerov licit na nejakú vynútenú preferenciu. Zvyčajne je tento prístup v poriadku, ale nemusí tomu byť tak vždy.

Niekedy sa môže licitácia vyvinúť tak, že práve hráč so slabým listom rozhodne o osude rozdania.
Niekedy sa môže licitácia vyvinúť tak, že za výhodného stavu práve hráč so slabým listom rozhodne o obrane súperovho záväzku. Takéto rozhodnutie – pokiaľ tento hráč netrpí stálou obavou z nedostatku bodov – nebýva však náročné.

Oveľa ťažšie býva zalicitovanie hry alebo aj slemu, keď hráč príde ku rozhodnutiu, že jeho partner na splnenie záväzku potrebuje práve tých zopár bodíkov, ktoré v liste drží.

Samozrejme, to nie sú všetky prípady, v ktorých aj hráč so slabým listom môže do licitácie aktívne a rozhodujúco zasiahnuť. Takýchto možností je viac a preto aj hráč so slabým listom musí pozorne sledovať licitáciu a striehnuť na svoju príležitosť. Pozrime sa na túto situáciu podrobnejšie na niekoľkých príkladoch s cieľom ukázať ako licitácia dynamicky ovplyvňuje hodnotenie listu aj u slabých listov.


Začnime typickou slabou kartou: Je to nepekná a mizerná karta. Mohla by byť ale ešte horšia. Alebo aj lepšia. Aká je teda? Nuž to závisí od toho ako nás partner vtiahne do licitácie. To sa nevyvíja dobre. Partnerova kontra síce zhodnocuje naše čierne honéry, ale 1♠ od RHO (Right Hand Opponent) z lesku pikovej dámy čosi uberá. Nič dobrého sa nestalo ani v ďalšej licitácii.

Začalo to zle, skončilo to ešte horšie. Partner má nepochybne pekný list, ale náš list je ťažké pozitívne hodnotiť. Čo zalicitovať? Keby sme mali čierny 4list, odpoveď je jednoduchá. Ale teraz musíme nájsť tzv. najmenšie zlo a je nemožné povedať, čo je toto najmenšie zlo, či 2 piky alebo 3 trefy alebo pas. Paradoxné na tejto situácii je to, že kým ostatní hráči licitovali svoje karty, vy teraz musíte so svojím mizerným listom trafiť hlášku minimalizujúcu vaše straty. Je to len hádanie, tu žiaden recept nepomôže snáď mimo jediného: hrať čo najnižší záväzok ( na túto tému osobitne pár slov na konci textu).

Aj keď sa to nezdá, aj takáto ruka má v tomto slede (trochu perverzným spôsobom) niekoľko plusov. Za prvé, máme dva tromfy, čo ukazuje, že kontra nie je tromfovej báze, ale skôr na sile. Za druhé, aj keď nemáme nič dobré pre partnera, tak nemáme ani nič, čo by zdržiavalo súperov. Na tento druhý argument jeden extrémny príklad: S týmto listom nemáme asi nič dobré pre partnera, ale na druhej strane máme potenciálnych 7 obranných zdvihov voči súperom, čiže je možné, že sme v najhoršom možnom záväzku, ale pokiaľ partner na druhej pozícii zbytočne nepritlačil, tak v tom istom záväzku sa ocitnú aj súperi.

Vráťme sa však ku našej úvodnej karte: Pasom po 2 trefoch sa náš list zaradil do tzv. boxu, tentoraz medzi slabé listy. Licitujeme 3kára, ale ak partner bude invitovať hru 4kárami, tak by sme mali invit prijať, lebo máme “dobré” body. Pre partnera, ktorý licitoval napriek silnej sekvencii súperov a bez našej predošlej podpory, máme pekný list. Cenné sú hlavne figúry v partnerových farbách, pričom platí, že čím v riskantnejšej pozícii partner svoje farby licituje, tým by sme si mali hodnoty v týchto farbách viac ceniť. Ak by povedzme partner otvoril 1♠, tak máme radosť z našej pikovej dámy. Ale ak partner licituje prirodzené 3 piky v takomto slede, tak našu pikovú dámu by sme si mali ceniť vyššie.
Aj kárové hodnoty sú super a treba zobrať do úvahy, že partner bol nastavený na našu opravu na 4kára. Z tohto hľadiska máme oveľa viac ako takúto opravu a teda treba licitovať 5kár.

Pre porovnanie: je list silnejší o tref kráľa podporeného desiatkou a teda aj licitujeme v prvom kole agresívnejšie,čiže 3kára. Nasledujúca licitácia pred nás stavia podobné rozhodnutie ako v predošlom prípade.
Náš list sa nijako nevymyká z toho, čo partner mohol očakávať a čo ho povzbudilo ku hláške 3piky. Naše alternatívne možnosti sú 5kár (chce to rozlohovejší list), 4 piky (hodnota trefového kráľa je neurčitá) alebo kontra (naše obranné zdvihy sú otázne) a náš list nespadá ani to jednej z týchto kategórií. Tentoraz teda pasujeme. Druhá oproti prvej. Zdá sa rozumné licitovať 4piky. Nevýhodou 5kár je to, že je to vyšší záväzok, vyžaduje viac zdvihov na splnenie. Kára možno dodajú viac zdvihov, ale nie o jeden zdvih viac, je to akýsi virtuálny pol zdvih o čo sú kára lepšie. A to nestačí na to aby sme hrali o stupeň vyššie. Ťažké rozhodnutie. Teraz si súperi potvrdili trefovú farbu. Partner je teda v trefoch krátky, možno má aj šikén a rozlohu 5530. Je možné, že sa dá splniť 5kár. Je možné, že sa dá splniť 5trefov. Je možné, že sa dajú splniť oba záväzky.

Ako vidieť, rozhodovanie je niekedy ťažké a úspech nie je garantovaný. Dôležitý je však spôsob myslenia a pozorné sledovanie licitačných sekvencií, lebo to môže ponúknuť riešenie. Téme sa ešte budeme venovať.

Občas sa v bridži stane, že sa ocitneme v situácii, v ktorej nám hrozí kontra a niekoľko pádov. Pre riešenie tejto situácie by mali platiť:

1. Nepodľahnúť panike

V nasledujúcom rozdaní boli EW v druhej hre East dal reopen kontru, ktorú West trestne pasoval. North ocenil, že 2piky nebudú horšie ako 2kára, ktoré už boli okontrované. Ktovie ako by rozdanie dopadlo, keď East pasoval spomínané 2piky, ale South (slovenský reprezentant) na to nebol zvedavý a licitoval nevedno prečo 2NT, ktoré už bez kontry byť nemohli.

Poučenie: ak aj vieme, že sme v problémoch, tak súperi to ešte vedieť nemusia a tak neutekajme vopred z nekontrovaného záväzku.

2. Nezachraňovať sa iniciatívne o stupeň vyššie

V nasledujúcom rozdaní boli NS v druhej hre. Na EW sedeli hráči družstva Légia Košice a nabehli si na vidly aj vďaka tomu, ze West licitoval 3trefy ako blok, kým East túto hlášku pochopil ako konvenciu Bergen (4list srdce, 10-12). Je otázne, či by North okontroval 4srdcia (lebo má oprávnenú obavu z 5trefov), ale oprava na 5kár predbehla toto rozhodnutie a viedla ku zbytočnému pádu naviac.
Poučenie: ak sme v takomto probléme, tak oprava na vyšší stupeň musí byť podopretá jasnou preferenciou garantujúcou lepší zápis Návrat do základného textu.


Celkom prečítané 44 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments