«

»

sep 30 2024

Slovenský štandard, hodnotenie vyvážených listov 10-15 bodov, časť IV


Tento text naväzuje na predošlý text na tému hodnotenia vyvážených listov s 10-15 bodmi.

Pokračujeme nasledujúcou kartou:
Aj keď máme 3 isté zdvihy, nie je to pekná karta. Máme napríklad až 10 stratových zdvihov. Nemáme dobrú rozlohu, nemáme žiadnu dobrú farbu. Musíme otvoriť 1 tref, lebo lepšie otvorenie nemáme. Najlepšie by bolo pasovať, ale to nepripadá do úvahy, takže sa pustíme s týmto listom do licitačného dobrodružstva, ktoré ako ukážem, zahrňuje široký diapazón možností od debaklu po úspech.

Všetci v druhej:

Čo sa stalo? Nuž, nič dobrého, je to zlá správa. LHO nezasiahol do licitácie, lebo nemal dobrú hlášku, čiže asi má trefy. Aj RHO pasoval preto, lebo má trefy. To neskončí dobre, ale máme útechu, že sme nedostali kontru.

V druhej voči prvej:

Čo teraz? Ak sa LHO rozhodne pasovať, tak oproti predpokladanému slabému stolu môžeme padnúť aj za 1100 a licitácia vyzerá tak, že je to naozaj možné. Je zároveň pravdou, že sa vám to môže stať pri mnohých rutinných otvoreniach, ale ak nás súperi okontrujú, tak by sme radšej mali tento list

        ako tento list

Všetci v prvej:

Opäť sa ukazuje, že náš list nie je žiadna výhodná kúpa. Máme síce 3 isté zdvihy, čo je možno viac ako obsahujú mnohé iné listy ktoré by sme mohli mať. Ale náš list neobsahuje žiadne iné výhody, nemáme farbu, ktorá má dobrú farbu na vypracovanie, nemáme žiadne desiatky, iba jedného osihoteného jacka. Aj hráme párový turnaj a padneme 2krát, tak výsledok bude oscilovať okolo nuly, takže naším cieľom by malo byť padnúť len raz.

Všetci v prvej, imp:

Pas. Ak list nebol dobrý na hru 1NT, tak ťažko bude vhodný na 3nt, aj keď teraz je situácia iná, lebo partner nás vyzýva pozitívne hodnotiť jeho plusy. A plusom je to, že máme 13 bodov, čiže skôr viac ako menej. Do úvahy však môžeme zobrať aj to, že súperov výnos nezhodnotí žiadnu našu strednú kartu, lebo nám chýbajú desiatky a deviatky.

Všetci v prvej, imp:

Tento záväzok vyzerá optimistickejšie než keby sme s naším listom rebidli 1NT. Teraz príde výnos ku partnerovi, čo mu môže dodať potrebný zdvih. Je však pozoruhodné, že náš list získava vyššiu hodnotu vtedy, keď je na stole ako vtedy, keď ho držíme v ruke ako hlavný hráč.

Všetci v prvej, imp:

Nech má partner hočico, vaše tri esá musia k jeho listu výborne sedieť. Stôl, čiže váš list, mohol byť aj takýto:
Súper vyniesol pik dámu a obrana zobrala tri pikové zdvihy, lebo pik eso bolo u LHO. Tri body z vašich 14 tak stratili hodnotu.

Vráťme sa späť ku pôvodnému listu s tromi esami. Rozloha tohto listu 4333 je mizerná, ale vysoké karty majú veľkú hodnotu. K téme patrí aj to, že bodový lineárny systém hodnotenia karty 4321, pričom za eso sa počítajú 4 body, nevyjadruje presne silu es. Nie, nie je esá treba počítať za viac bodov, to by bolo prehnané riešenie, ale je vhodné na esá pozerať s optimizmom a s tým, že púhy prepočet na body nevyjadruje silu týchto kariet. Všetci v prvej, imp:

4kára je samozrejme tzv. konvencia Splinter, čiže dvojitý skok (zvyčajne na štvrtý stupeň) ukazujúci krátkosť v danej farbe (zvyčajne singla, zriedkavejšie šikén, čiste teoreticky má hrá singla zhruba šesťkrát častejšie). Partner sa zaujíma o slem, ak je na linke dostatočná bodová sila, ak je dostatočný počet es a hlavne, ak karty k sebe sedia, čiže ak otvárajúci nemá veľké hodnoty v kárach oproti singlu. Pre túto ponuku je náš list výborný, lebo znehodnotenie kárového jacka je zanedbateľné. Zároveň príklad ukazuje dynamiku bridžovej licitácie, lebo v porovnaní z úvodným príkladom stačili dve hlášky partnera aby se sa dostali od silne skeptickho pohľadu na splnenie záväzku na prvom stupni ku odôvodnene optimistickému pohľadu na splnenie slemu v tomto rozdaní.

V druhej voči prvej, imp:


S prvým listom máte jednoduchú hlášku 3NT. Keďže ste v druhej hre, partner by mal mať slušný 7list v trefoch, čo vám dáva spolu s esami v drahých farbách 7 zdvihov. Nebezpečie, že stratíte 5 zdvihov v kárach síce existuje, ale môžete ho ignorovať, lebo kára môžu byť u súperov delene 5-3, prípadne vynášajúci nemusí mať kárový výnos.
Druhý list je zaujímavejší problém. Opäť máme veľmi pravdepodobne 7 trefových zdvihov, takže na pohľad máme veľkú šancu na hru. Lenže najskôr to prebehne tak, že súperi vynesú pik a vy získate len osem zdvihov. Ak bude obrana inšpirovaná, tak vynesú povedzme káro k esu a podohrajú pikového kráľa, čo vedie ku smutnému výsledku tri krát nie. Niekedy sa môže ale stať, že na stole nájdete v pikoch Qxx a ak bol výnos z pod pikového esa, tak záväzok splníte a hrdo prejdete ku ďalšiemu rozdaniu. Lenže takáto šanca je povedzme 10 percentná a je rovnako veľká, ako že na stole nenájdete v pikoch nič a naviac súperi vášho pik kráľa podohrajú a že teda trikrát padnete. Nemali by ste bridž hrať na výskyt výsledku v extrémnych polohách a preto treba s druhým listom – aj keď bodovo silnejším ako prvým – otvorenie 3trefy pasovať.

Celkom prečítané 39 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments