«

»

nov 19 2023

Slovenský štandard, slemová licitácia, kedy sa vyhnúť Blackwoodu


Predošlých častiach sa písalo o tom, že kombinácia cuebid a potom Blackwood je najvhodnejšia kombinácia pre licitovanie slemov. Nie je to však univerzálne doporučenie, nakoľko existujú prípady, keď je vhodné Blackwoodu sa vyhnúť. Venujme sa teraz tejto téme:

Po uzhodnení srdcovej farby sa East cítil dostatočne silný na slemový pokus, ale nepoužil Blackwooda, lebo nemá kontrolu károvej farby. Preto odpovedajúci začal pokus o slem pikovým cuebidom 3piky. Keď následná licitácia neukázala kontrolu károvej farby ani u jedného z hráčov, tak EW zabrzdili licit na hre. Agresívnejšia alternatíva:

Ak by otvárajúci predsa len vyskúšal svoje šťastie ďalším cuebidom, v tomto prípade pikovým 4piky, tak by odpovedajúci licitoval 5 trefov a teraz by si už linka bola istá, že nemá károvú kontrolu.

Nasledovné rozdanie ukazuje na ďalší dôvod, kedy je vhodné vyhnúť sa Blackwoodu.
V tomto rozdaní má zaháiteľ dostatok bodov k tomu aby prebral slemovú iniciatívu, ale vzhľadom na trefový šikén by sa mal vyhnúť použitiu Blackwooda. Ak totiž odpovedajúci ukáže len jedno eso, tak zahájiteľ nevie, ktoré eso má. Cestou ako zistiť farbu esa je licitácia cuebidov.
Preto otvárajúci ukázal svoju trefovú kontrolu licitom 4♣.Odpovedajúci držiaci v ruke AK v trefoch je možno prekvapený partnerovým licitom, ale potom si uvedomí, že jeho trefové hodnoty výrazne stratili na svojej hodnote. Bez kontroly v kárach a v srdciach preto licituje 4piky. Zahájiteľ má teraz len jednu úlohu, uveriť partnerovi a pasovať.

Nedá mi aby som neuviedol alternatívny licit. Jednoduchšia verzia vyzerá nejako takto:
Zahájiteľ si riskol, že partner má srdcové eso, lebo však srdcia licitoval. Nevyšlo.

Objavuje sa ale aj takýto licit, s nechceným zapojením rozhodcu:
Po piatich kárach si zahájiteľ uvedomil, že jedno eso môže byť eso trefové a tak po dlhom premýšľaní zvolil stop na piatich 5pikoch. Jeho partner by mal rešpektovať, že zahájiteľ je kapitánom licitácie, čiže tým, kto licitáciu riadi a určuje konečný záväzok, je zahájiteľ, lebo on vie, koľko majú es na linke, ale povedal si, že zahájiteľ má určite nejaké esá a on má rezervy, tak zalicitoval 6pikov. Vznikla tak situácia zvaná hesitation Blackwood a súperi samozrejme zavolali rozhodcu.

Môže však byť aj horšie. Následné rozdanie hral slovenský reprezentačný pár na zahraničnej súťaži a licitácia ako aj výsledok bol katastrofálny.
Po 2 srdciach West nadšený zo svojho skvelého fitu skočil rovno na Blackwooda. Mohol a mal licitovať kľudné 3 srdcia, následne by sa linka po cuebidoch a Blackwoode dostala normálnou cestou ku slemu. Blackwood je teoreticky zlý aj preto, lebo West nemá všetky kontroly a aj preto, lebo Blackwooda zvyčajne nelicituje hráč, ktorého list je výrazne slabší. Oboje však na pohľad nehrá podstatnú rolu. Nie je zrejmé, o čom West premýšľal po odpovedi na Blackwooda, možno v ňom prevládli obavy, že v niektorej bočnej farbe nemajú žiadnu kontrolu, ale napokon sa rozhodol “risknúť” malý slem. Licitácia však neskončila. East sa rozhodol, že bude ignorovať rozhodnutie partnera ako aj to, že 6srdcí prišlo po tzv. BITe (break in tempo, zmena licitačného tempa, proste po dlhom premýšľaní) a vzhľadom na svoje nevylicitované rezervy povedal 7srdcí. Súperi samozrejme zavolali rozhodcu.
Nakoľko veľký slem sa nedá splniť, tak rozhodca nemal dôvod k zásahu. Ale čo by bolo ak by bol slem splniteľný, ak by West mal tref eso? Obávam sa, že rozhodca by pridelil upravený výsledok mínus jedna a že na jeho strane by stál aj hypotetický prieskum, podľa ktorého by bol pass na 6srdcí tzv. logická alternatíva, čiže by sa našiel signifikantný počet hráčov, ktorí by 6srdcí pasovali (aj dotyčný West sa pre 7srdcí nerozhodol rýchlo a ľahko). West by iste argumentoval, že on nelicitoval slem vďaka UI, ktoré partner vytvoril a mal by pre svoju argumentáciu slušné argumenty, ale po BITe, ktory môže obsahovať UI, treba mať 100 percentné argumenty pre podobný licit a také v tomto rozdaní nie sú.

Dá sa povedať, že zlý licit spojený so vznikom UI vytvoria pre daný pár situáciu, z ktorej sa dá len ťažko vyjsť víťazne, ba práve naopak, niekedy z nej podobne ako v tomto rozdaní nemožno vyjsť ináč ako zle. K tomu ešte toľko, že takéto situácie môžu vzniknúť v rôznych sledoch, ale pri použití Blackwooda vznikajú naozaj často a hlavne preto, lebo hráč licitujúci Blackwooda nemá premyslený ďalší postup po partnerovej odpovedi; začne premýšľať až po jeho odpovedi a ak potom partner nebodaj zalicituje, tak súperi na túto situáciu automaticky a oprávnene volajú rozhodcu.

Princípy:
  • vyhnite sa Blackwoodu, ak nemáte kontrolu niektorej farby.
  • vyhnite sa Blackwoodu, ak máte šikén v liste.
  • premyslite si vopred ďalší licit po partnerových odpovediach a nie až po nej, aby sa nevytvorili podmienky pre vznik UI
  • finálny záväzok licituje hráč, ktorý Blackwooda položil.



Celkom prečítané 79 krát.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments