43. majstrovstvá sveta v Lyone priniesli nasledujúce výsledky:
  • V hlavnej súťaži, v tzv. Bermuda Bowl (22 družstiev, ktoré prešli regionálnymi kvalifikáciami) vyhralo USA2 pred Francúzskom a Bulharskom
  • V súťaži žien (22 družstiev) vyhrala Čína pred Anglickom a Švédskom.
  • V súťaži seniorov (22 družstiev) vyhralo USA2 pred Talianskom a Švédskom.
  • V súťaži transnacionálnych družstiev (106 družstiev) vyhralo poľské družstvo Mazurkiewicz pred čínsko poľskou zostavou Jinshuo a ďalším internacionálnym, prevažne anglickým družstvom Percy.
Zároveň sa konali v Lyone v dňoch 15-24. augusta 2017 piate majstrovstvá sveta mládeže. Tituly sa najprv udeľovali v nasledovných kategóriách v súťaži párov:
  • V súťaži juniorov (35 párov, 14 najlepších do finále) vyhrala favorizovaná švédska dvojica EKENBERG – DAHLSTROEM pred dvomi domácimi pármi. Tejto súťaže sa zúčastnila aj česká dvojica JANAS – TOMIS, ktorá dosiahla po nešťastnom štarte do súťaže výborný úspech postupom do finále, kde napokon skončila na dvanástom mieste.
  • V súťaži dorastencov (37 párov, 14 najlepších do finále) vyhrala čínska dvojica DENG – YUAN pred talianskou dvojicou GIUBILO – PORTA a domácimi BOULIN GUILLEMIN
  • V súťaži dievčat (42 párov, 14 do finále) hralo 26 čínskych dievčenských párov. Vyhral francúzsky pár THUILLEZ-COMBESCURE, Číňanky obsadili ďalších sedem miest.
  • Súťaži detí (78 párov, 26 do finále) obsadili čínske páry prvých päť miest (spolu hralo v tejto súťaži 50 čínskych párov).
Druhý týždeň sa hralo o tituly v súťažiach družstiev:
  • V súťaži juniorov (17 družstiev) vyhralo favorizované americké družstvo pred Japonskom a Talianskom.
  • V súťaži dorastencov (12 družstiev) vyhralo domáce francúzske družstvo pred dvomi čínskymi družstvami.
  • V súťaži dievčat (15 družstiev) opäť vyhralo domáce francúzske družstvo pred dvomi čínskymi družstvami.
  • V súťaži detí (26 družstiev) činske družstvá obsadili prvé dve miesta, tretie bolo Francúzsko

V Lyone sa konali aj majstrovstvá sveta v počítačovom bridži. Zúčastnilo sa osem programov, víťazom sa stalo francúzsky Wbridge5 pred čínskym Sunrey Bridge.

Z výsledkami spomenutých majstrovstiev sveta je asi spokojnosť v troch krajinách:v USA, v Číne a snáď aj v domácom Francúzsku napriek tomu, že im titul v Bermuda Bowl ušiel len o 3impy. Nespokojní nebudú ani vo Švédsku a možno ani v Poľsku. Napriek tomu výsledky európskych družstiev zaostali za očakávaním a niektoré európske legendy určite neboli spokojné so svojím výkonom.

Majstrovstvá priniesli – ako ináč – skvelý bridž. Viacero zápasov bolo veľmi kvalitných a zároveň dramatické (napríklad USA1-Bulharsko alebo finále Francúzsko-USA2). Bridž už dlhé roky smeruje ku agresívnemu poňatiu, ktoré sa možno najlepšie prejavuje napríklad v snahe získať licitačnú výhodu v podobe otvorenia. Preto nielen viac párov hrá miniNT, ale teraz sa objavil aj zrejmý trend otvárať i desaťbodové listy v lacnej farbe (aj povedzme Qxx, Kxx, KQxx,xxx v prvej hre). Ešte viac sa prejavuje trend získať výhodu pomocou otvorenia pri blokoch, kde sa čoraz častejšie ignorujú voľakedajšie dogmy (kvalitná farba, jednofarebny list, atď). A tento trend je aj úspešný, štatisticky úspešný. Rovnako ako neblokovať je hriechom nelicitovať hru. Hráči veria v kvalitu svojej zohrávky (technické chyby boli ojedinelé) a zároveň hlavne v druhej hre nie sú ochotní riskovať prípadnú vysokú stratu na základe vynechania hry. Ďalším dôlezitým znakom bridžu na tejto úrovni je dôvera v licit súperov – takže sa tento aspekt pokladá za temer rovnako dôlezitý ako licit vlastnej linky. Ale každý sa môže potknúť, aj sa občas potkne a schopnosť identifikovať a potrestať takúto katastrofu je neoceniteľná.

Ešte ku miestu konania a organizátorom. Na rozdiel od ME v Montecatini, ktoré sa konali v naozaj zlých podmienkach, v Lyone neboli žiadne podobné problémy a hráči boli spokojní s výbornými hracími sálami, s ubytovaním či možnosťami stravovania. Keď sa chce, tak to ide… ako to ukázali aj úspešné MEJ v Šamoríne.